backBtn

Wapnowanie pogłówne roślin

Published: 2023-04-28 img

Bardzo ważnym a wręcz najważniejszym czynnikiem gleby jest wapnowanie proces, który musi być wykonywany systematycznie jako uzupełnienie potrzebnego wapnia dla gleby i dla rośliny, oraz jak główny czynni odkwaszania gleb. Ważną rzeczą, o której zawsze warto pamiętać to zasadowość naszych gleb, nieważne czy to ogródek działkowy, kawałek trawy przy domu, czy też duże gospodarstwo rolne. W każdej sytuacji powinniśmy się zastanowić, obserwując swój kawałek ziemi co się z nią dzieję. Obserwacja uczy i pomaga dostrzec zmiany w roślinach. Ja z poziomu agronoma obserwuję rośliny i mogę powiedzieć, że wszystko nam rysują na sobie, trzeba tylko to zaobserwować i w miarę szybko zareagować. Po obserwacji pól, na które jeżdżę, wiem że wapnowanie pogłówne to najlepszy sposób na uzupełnienie składników pokarmowych.

Jedną z najczęstszych metod wapnowania w Polsce jest wapnowanie pogłówne. Jesienne nawożenie daje nam możliwość rozłożenia składnika jesienią lub jeśli jest zbyt sucho to wykorzystanie go wraz z nawożeniem NPK wiosna, kiedy nie możemy wjechać na pole, bo albo zabraniają nam przepisy albo pogoda jest niekorzystna, bo pada.

Jest to termin zdecydowanie lepszy od wiosennego, ponieważ uzupełniamy niedobór wapna, jednak decydując się na zimowe wapnowanie, musimy przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad, a mianowicie:

  • zabieg wapnowania możemy wykonać tylko na polach równinnych, wówczas mamy gwarancję, że wapno nie zostanie zmyte z pola przez zimowe deszcze lub topniejący śnieg. Wapno wysiane zimą, dzięki wilgoci w glebie, w sposób naturalny będzie mogło być przemieszczone wraz z wodą w głąb profilu glebowego;
  • nie wapnujemy pól zalanych wodą oraz pokrytych grubą warstwą śniegu (kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie powinna stanowić już przeszkody do wykonania zabiegu);
  • do zimowego wapnowania zalecana jest przede wszystkim wolno działająca węglanowa forma nawozów wapniowych, która działa tym lepiej im jest niższa temperatura. Poza tym, takie wapno zastosowane na mokrą glebę może pozostać dłuższy czas bez przykrycia. Z kolei powinniśmy zrezygnować z wapnowania wapnem tlenkowym, które po zetknięciu się z wilgocią będzie się zbrylać;
  • dawka nawozu powinna być niższa niż dawka stosowana w normalnych warunkach po żniwach, zimowy zabieg wapnowania trzeba przeprowadzić wczesnym rankiem, gdy gleba jest jeszcze przemarznięta, wówczas bez problemu będziemy mogli wjechać w pole, nie ugniatając nadmiernie gleby i nie niszcząc jej struktury. Pamiętajmy, że nie należy wapnować gleb zmarzniętych do głębokości powyżej 25 cm!

Najlepszy okres wapnowania jak do tej pory uważano, był okres pożniwny, w praktyce nagromadzenie prac polowych w tym czasie sprawia, że nie zawsze zdąży się z zabiegiem. W późniejszym terminie warunki pogodowe również mogą nie być sprzyjające — taką sytuację mamy co roku inną jesienią. Wysoka liczba opadów i uwilgotnienie gleby skutecznie uniemożliwiały wjazd w pole lub zbyt sucho co uniemożliwiało rozkład nawozów. Jednak glebę odkwasić trzeba, gdyż zaniechanie wapnowania na stanowisku gleb kwaśnych doprowadzi do przekształcenia glinu w jego formy toksyczne dla roślin. Część składników odżywczych, np. fosfor, stanie się niedostępna dla roślin. Na takich stanowiskach do uratowania plonu konieczne jest pogłówne zastosowanie wapnowania, możliwe tylko z użyciem węglanu wapnia (CaCO3). Wapno tlenkowe (palone, budowlane) zaaplikowane pogłównie zadziała szybko, ale zniszczy uprawę.

W trakcie wegetacji roślin można wykorzystać nawóz węglanowy granulowany. Nadaje się do aplikacji jesienią, zimą oraz wczesną wiosną i na ogół jest łatwo wchłaniany z wierzchniej warstwy gleby (nie przedostaje się głębiej, gdyż nie jest mieszany z glebą). Zaletą granul jest ograniczenie pylenia i bardziej równomierny wysiew nawozu na polu w porównaniu d o form sypkich.

POLCALC III GENERACJI, jak i również SUPERMAG ma ogromny potencjał odkwaszania. Testy laboratoryjne wskazują, że pozwala ona na odkwaszenie około 0,5 kg gleby z pH 4 do pH7! Aby właściwie wykorzystać ten potencjał, należy pamiętać o kilku wskazówkach. POLCALC III GENERACJI i SUPERMAG zaleca się stosować „pod agregat” lub pogłównie! Dla zachowania prawidłowości procesu odkwaszania granulat powinien zostać równomiernie rozsiany po wyrównanej powierzchni pola. Pod wpływem wilgoci następuje wówczas rozpad nawozu, który wraz z wodami opadowymi równomiernie płucze i odkwasza cały profil glebowy. Podkreślmy, że nie powoduje to jakichkolwiek strat substancji czynnych powodowanych parowaniem lub powstanie zagrożeń dla roślin; stąd możliwość zastosowania pogłównego i wprost na użytki zielone. Wysianie nawozu „pod orkę” zmniejsza korzyści płynące z jego zastosowania! Radykalnie pogarsza się wówczas równomierność procesu odkwaszania gleby i opóźnia się proces rozpadu granulek. Zima to bez wątpienia lepszy okres na przeprowadzenie wapnowania niż okres wiosenny. W okresie zimy możemy skorzystać bowiem z jesienno-zimowych zapasów wody w glebie oraz zyskać na czasie wydłużając kontakt wapna z glebą. Wapnowanie w okresie zimy stosujemy zazwyczaj pod planowaną do wysiewu kukurydzę, zboża jare oraz w mniejszych dawkach pod buraki. Nie zaleca się stosowania wapna pod rośliny nielubiące świeżo zwapnowanych stanowisk tj. ziemniak, owies czy łubiny. Często stosujemy nawóz wapniowy na międzyplony pozostawione na okres zimy, które będą przyorane wiosną.

Podsumowując, nie bójmy się stosować wapna na rośliny pogłównie, bo to tylko im pomoże a nie zaszkodzi.

Tabela 1.

Orientacyjne dawki granulowanego wapna nawozowego Polcalc III Generacji. Dawki dotyczą wyłącznie nawozów wapniowych POLCALC III GENERACJI® i zostały opracowane na podstawie metody inteligentnego i systematycznego nawożenia wapnem granulowanym.

Tabela 2.

Orientacyjne dawki granulowanego wapna magnezowego SuperMag. Dawki dotyczą wyłącznie nawozu SuperMag i zostały opracowane na podstawie innowacyjnej metody systematycznego nawożenia wapnem granulowanym.

Aktualności

Zainteresują cię również

arrowPrev
arrowNext
All posts