03-07-2017

Artykuły

Pobierz PDF Zakwaszanie ciągle aktualne


Mimo intensywnego propagowania przez nas wiedzy na temat nawożenia, a przede wszystkim wapnowania, zakwaszenie polskich gleb to wciąż temat aktualny. Najlepszym tego dowodem są wyniki kolejnych edycji programu Grupy Azoty – „Grunt to wiedza” oraz badania IUNG-BIP w Puławach. Poniżej prezentujemy aktualną mapę odczynu polskich gleb wg IUNG oraz taką samą mapę sporządzoną na podstawie wyników badań programu „Grunt to wiedza”. Natychmiastowego nawożenia wapniowego do podniesienia odczynu wymaga 40% wszystkich użytków rolnych,  natomiast blisko 60% gleb wymaga zabiegu wapnowania. Sytuacja w poszczególnych regionach jest bardzo zróżnicowana, co nie zmienia faktu, że wapnowanie gleb powinno być podstawą nawożenia w ogromniej liczbie polskich gospodarstw. Tym bardziej dziwi fakt, że wciaż tak mało rolników wykonuje odpłatne analizy gleby w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Wykonanie takiej analizy może dać nam nie tylko sucha informację na temat pH przekazanych prób glebowych, ale również szereg innych informacji, np. ocenę potrzeb wapnowania czy zalecenia nawozowe.

"Mapa odczynu gleb w Polsce wg. IUNG Puławy - badanie odczynu gleby"
Rys. 1 Mapa odczynu gleby wg. IUNG Puławy.

"Mapa odczynu gleb w Polsce wg. Grupy Azoty - badanie odczynu gleby"
Rys. 2 Mapa odczynu gleb na podstawie badań programu „Grunt to wiedza” Grupy Azoty.

Od odczynu pH zależy m.in. rozwój i zasiedlenie gleb przez mikroflorę, zdolności sorpcyjne, przyswajalność składników pokarmowych i łatwość ich pobierania przez rośliny, fitotoksyczność metali ciężkich, trwałość struktury i stosunki wodno-powietrzne gleby. Wapń odgrywa zatem ważną rolę tak w życiu roślin, jak i w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych gleby. Przypominamy o tym, ponieważ zbliżają się żniwa, a okres pożniwny aż do późnej jesieni to dobry czas na wykonanie zabiegu wapnowania. Warto już teraz zastanowić się jakiego wapna użyjemy i zaopatrzyć się w nie. Informacje na temat sieci dystrybucji naszego produktu znajdziecie Państwo w zakładce „Dystrybucja”, ale przede wszystkim gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi Opiekunami regionalnymi, którzy nie tylko doradzą w kwestii nawożenia, ale także skierują Państwa do najlepszego dystrybutora.

Źródło: nawozy.eu

Pozostałe artykuły:


Zapoznałem się
Nasza strona korzysta z plików cookies generowanych w jedynie w celach pomiarów statystycznych. Jeżeli nie zablokujesz plików cookies w swojej przeglądarce internetowej, to tym samym zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.