backBtn

Uprawa ziemniaków. Kiedy i czym nawozić ziemniaki?

Opublikowano: 2022-11-16 img

Jak należy przygotować pole do sadzenia ziemniaków?

Najlepsze efekty przynosi uprawa ziemniaków na płaskim terenie. PH gleby powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Wczesne odmiany ziemniaka wymagają długiego utrzymywania się wilgoci w podłożu. Ziemia, w której zostaną posadzone ziemniaki, musi być przewiewna i odpowiednio spulchniona. Najlepiej jest już jesienią wykonać płytką podorywkę, a także podwójnie bronować pole. Jesienią warto również nawieźć pole obornikiem, a następnie ponownie je przeorać. Przed samą zimą pole można wzbogacić nawozami z fosforem i potasem, a następnie jeszcze raz wykonać orkę – na 25 cm w przypadku lżejszych gleb, do 30 cm, gdy gleba jest cięższa.

Wiosną stanowisko pod uprawę ziemniaka trzeba jeszcze raz zbronować. Jeżeli gleba jest ciężka, pole można ponadto ponownie przeorać. Jest to też dobry moment na to, by zastosować nawozy azotowe, np. siarczan amonu.

Kiedy można sadzić ziemniaki?

Sadzenie ziemniaków w Polsce jest uzależnione od regionu kraju. Na Dolnym Śląsku można je sadzić już od połowy kwietnia, natomiast na Suwalszczyźnie – w najzimniejszym regionie, ziemniaki sadzi się dopiero w połowie maja.

To kiedy sadzi się ziemniaki, jest także uzależnione od rodzaju gleby. W glebach lekkich, które szybko się nagrzewają, można zrobić to szybciej, niż w tych, które są ciężkie i mocno nasiąkają wodą.

Sadzenie ziemniaków w odpowiednim terminie sprzyja obfitym plonom. Jeżeli bulwy zostaną posadzone zbyt późno, to słabo się ukorzenią i nie będą w stanie w pełni wykorzystać składników odżywczych z gleby. Dodatkowo takie warzywa będą zawierały zbyt dużo cukrów, które nie są pożądane i przyczyniają się do skrócenia czasu ich przechowywania.

Jeżeli chce się uprawiać wczesne ziemniaki, można zacząć je sadzić na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura będzie wynosiła 6 stopni Celsjusza. Zbyt głębokie sadzenie bulw może jednak opóźnić wzrost ziemniaków. Najczęściej wysadza się je na początku kwietnia.

Nawet jeśli nasza uprawa zostanie dotknięta przez mróz, nie należy się martwić. Ucierpią tylko pędy, a ziemniak ma zdolność do tego, by szybko się zregenerować i wypuścić na ich miejsce nowe. Dzięki temu rośliny będą mogły prawidłowo rozwijać się przez cały sezon. Ziemniaki można sadzić maksymalnie do połowy maja.

Jak powinno się sadzić ziemniaki?

Przygotowane sadzeniaki należy sadzić na polu, gdy w ciągu dnia temperatury nie spadają już poniżej 0 stopni Celsjusza. Za graniczną temperaturę, która nie obniża spadku obfitości plonów, uznaje się 8 stopni powyżej zera. Ziemniaki powinny być sadzone w rzędach oddalonych od siebie o 60 do 65 cm. Krzaki w rzędzie powinny znajdować się nie w mniejszej odległości niż 20 cm i nie w większej niż 40 cm. Każdy ziemniak powinien być przykryty warstwą ziemi o grubości 2 cm.

Ziemniaki najlepiej jest sadzić za pomocą sadzarki. W zależności od wielkości sadzeniaków można ustawić ją na rozstaw międzyrzędzi: od 67,5 cm z gęstością sadzenia ziemniaków co 30 cm, przez rozstaw 75 cm i gęstość sadzenia 25–28 cm, aż do rozstawu 90 cm o gęstości sadzenia 22 cm. W Polsce większość gospodarstw rolnych jest wyposażonych w ciągniki, które pozwalają na rozstaw międzyrzędzi 67,5 cm. Natomiast rolnictwo w zachodniej Europie idzie w kierunku zwiększania rozstawu międzyrzędzi nawet do 75 cm. Pozwala to na poprawę jakości i wysokości plonów ziemniaka.

W przypadku ziemniaka bardzo ważne jest także dbanie o odchwaszczanie uprawy. Zanim ziemniaki zaczną wschodzić, można przeprowadzić kilka razy bronę lekką. Gdy ziemniaki już wzejdą, należy zastosować obredlanie. Konieczna jest także ochrona ziemniaków przed szkodnikami – stonką ziemniaczaną, a także chorobami ziemniaków.

Jak nawozić ziemniaki?

Te rośliny najlepiej jest uprawiać w ziemi w drugim roku po zastosowaniu na polu obornika. Uprawa ziemniaków dobrze sprawdzi się na glebach, na których wcześniej rosła pszenica i żyto. Optymalna dawka obornika na 1 hektar to 25 ton.

Zanim posadzi się ziemniaki, można nawozić pole nawozami mineralnymi, np.:

  • saletrzakiem w dawce 250 kg na 1 hektar;
  • superfosfatem potrójnym w dawce 200 kg na 1 hektar;
  • solą potasową w dawce 200 kg na 1 hektar.

Dawki nawozów najlepiej jest ustalać w oparciu na analizie gleby, na której mają być posadzone bulwy. Warto pamiętać o tym, by dla wczesnych ziemniaków nie stosować zbyt wysokich dawek nawozów azotowych. Mogą one bowiem spowodować zbyt bujny rozrost naziemnej części ziemniaka i opóźnić zawiązywanie się bulw.

Czy należy wapnować glebę pod sadzenie ziemniaka?

Wapnowanie, czyli nawożenie roślin jest koniecznym zabiegiem również w przypadku pola ziemniaczanego. Ziemniaki dobrze radzą sobie na glebach kwaśnych. Najlepiej rosną przy pH gleby od 5,5 do 6,5. Aby otrzymać taki odczyn, warto zadbać o wapnowanie w odpowiednim czasie.

Ziemniaki źle reagują na świeże wapnowanie pola uprawnego. Dobór dawki wapna należy dokonać na podstawie aktualnych wyników wykonanych analiz chemicznych próbek gleby. Jeżeli odczyn znacząco odbiega od optymalnego, należy zastosować wapna w formie sypkiej np. Kujawit lub Radkowit (na gleby kwaśne o niskiej zawartości magnezu). Natomiast gdy odczyn jest zbliżony do optymalnego, stosujemy wapna granulowane, tj. Polcalc III Generacji lub SuperMag na gleby o niskiej zawartości magnezu. Wapnowanie pogłówne również nie sprawdzi się w przypadku ziemniaków.

Wapnować pole pod ziemniaki można za pomocą preparatów takich jak:

  • Polcalc III generacji;
  • SuperMag, czyli wapno magnezowe granulowane.

Odpowiednia zasobność w wapń i magnez, a także prawidłowe pH gleby sprzyjają obfitym plonom ziemniaka. Przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych warto przeprowadzić analizę gleby w laboratorium. Na podstawie jej wyników należy dobrać odpowiednie dawki nawozów. Jeżeli okaże się, że ziemia w danym miejscu ma niedobory składników odżywczych, warto najpierw przeprowadzić wapnowanie gleb ubogich w magnez, a następnie wykonać odpowiednie nawożenie mineralne/organiczne, zgodnie z wynikami analizy próbki glebowej, które wykażą, jakie niedobory ma gleba. Pozwoli to na lepsze przyswajanie składników mineralnych i zdrowy wzrost ziemniaków, a także większą odporność na choroby. Wapnowanie powoduje uruchomienie i lepsze pobranie przez rośliny pierwiastków, które występują w glebie w formie trudno przyswajalnej. Do wapnowania gleb ubogich w magnez należy stosować wapna z magnezem: SuperMag, Radkowit, Radkowit Premium.

Aktualności

Zainteresują cię również

arrowPrev
arrowNext
Wszystkie wpisy
Komunikat