backBtn

Rola wapnia w uprawie pszenicy

Opublikowano: 2022-08-10 img

Jakie wymagania glebowe ma pszenica?

Gleba, w której zostanie zasiana pszenica, powinna być średnia lub ciężka i zawierać dużo próchnicy. Roślina ta bardzo słabo plonuje na glebach o odczynie poniżej 5,0. Istnieje zaledwie kilka odmiany pszenicy, które są w stanie rosnąć w pH 5,2, a zdecydowana większość potrzebuje gleby o pH 5,5 i wyższym. Optymalny odczyn dla wzrostu pszenicy wynosi od 6,0 do 6,8.

Pszenica ma określone wymagania pokarmowe, jeśli chodzi o przyswajanie pierwiastków – mikro- i makroelementów. Do najważniejszych z nich należą: azot, fosfor, potas, siarka, wapń, magnez, miedź, mangan, żelazo, molibden, bor i cynk.

Wyróżniamy pszenicę ozimą i jarą. Pierwszą z nich sieje się jesienią, a drugą – na wiosnę.

 • Azot podaje się w przypadku pszenicy ozimej w 1 dawce jesienią oraz w 2, a nawet 3 dawkach na wiosnę. Ilość podawanego azotu zależy od przeznaczenia rośliny. Jeśli zaś chodzi o pszenicę jarą, przyjmuje się, że postaci przedsiewnej dostarcza się 80% dawki azotu, a na etapie liścia podflagowego 20%.
 • Fosfor podaje się pszenicy ozimej jesienią jako fosfor chroniony lub w formie superfosfatowej. Odmianie jarej można go dostarczać w dowolnej postaci. Jeśli nawozi się pszenicę potasem, należy podać połowę jego dawki jesienią, a drugą połowę wiosną.
 • Siarka jest konieczna w uprawie pszenicy, gdyż przyczynia się do lepszego wykorzystania azotu przez rośliny. W efekcie zwiększa się w nich ilość białka.
 • Wapń to element niezbędny do prawidłowego plonowania pszenicy. Bez niego rośliny słabo się rozwijają i nie przyswajają z gleby odpowiednich ilości innych pierwiastków.
 • Konieczne jest także uzupełnianie zawartości magnezu w glebie. Jeżeli jego zawartość będzie prawidłowa w ziemi, można uzupełniać go dolistnie.

Aby wiedzieć, jaka jest zawartość poszczególnych pierwiastków w glebie i jakie są ich niedobory, najlepiej dokonać analizy glebowej.

Warto pamiętać, że niezwykle ważny jest okres wzrostu pszenicy, w którym podaje się konkretny pierwiastek. Przykładowo, nawóz z miedzią, manganem, żelazem, molibdenem, borem i cynkiem podaje się we wczesnej fazie rozwojowej, do końca tzw. fazy krzewienia. Dzięki temu rozwija się grubsza łodyga.

Warto zadbać o odpowiednie nawożenie pszenicy w okresie liścia flagowego. To najważniejszy moment rozwoju tej rośliny. Liść flagowy odpowiada za późniejszy prawidłowy rozwój ziarna i obfite plonowanie.

Jak uprawiać pszenicę?

Uprawiając pszenicę, trzeba pamiętać o tym, by zapewnić jej odpowiednie nawodnienie. Wpływa to na wysokość plonów, gdyż pszenica ma wysokie wymagania wodne. Jeżeli pojawia się niedobór wody, plonowanie jest znacznie niższe. Niezwykle istotne znaczenie ma dostarczenie odpowiedniej ilości wody na początku wzrostu rośliny, a także na etapie strzelania w źdźbło.

Pszenicy nie powinno się uprawiać na glebie, na której wcześniej rosło inne zboże. Niesie to ze sobą ryzyko zarażenia się roślin patogenami chorób zboża. Może także doprowadzić do pojawienia się szkodników, które są niebezpieczne dla zbóż. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania zasad płodozmianu i pszenica będzie musiała być uprawiana w monokulturze, trzeba wybrać taką jej odmianę, która jest przystosowana do takiej uprawy i ma większą odporność na choroby.

Pszenica najlepiej plonuje, gdy jest wysiewana według zasad płodozmianu, po roślinach takich jak:

 • ziemniaki;
 • buraki;
 • bobik;
 • rośliny motylkowe;
 • rośliny strączkowo-zbożowe;
 • groch;
 • kukurydza na kiszonkę;
 • rzepak.

Jak można podzielić pszenicę?

Zasadniczo pszenicę dzieli się na jarą i ozimą. Uprawa pierwszej z nich stawia przed rolnikiem większe wymagania i daje niższe plony, natomiast drugi typ pszenicy jest najbardziej popularny. Obie pszenice dają bardzo dobrej jakości ziarno.

Pszenicę jarą wysiewa się bardzo wczesną wiosną. Dzięki temu jest ona w stanie wykorzystać pozostałe po zimie zasoby wodne z gleby. W efekcie może się dobrze ukorzenić i prawidłowo rozwijać. Zbyt późny wysiew pszenicy jarej powoduje powstawanie kłosów gorszej jakości, z mniejszą ilością ziaren.

Pszenicę ozimą wysiewa się w okresie od 15 września do 10 października w zależności od regionu Polski. Najwcześniejsze wysiewy odbywają się na wschodzie i północnym wschodzie, a najpóźniejsze na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Jeśli rośliny zostaną wysiane zbyt szybko, to przed zimą za mocno urosną i staną się bardziej podatne na różnego rodzaju choroby. Pszenica ozima wysiana zbyt późno nie wykształca wystarczających korzeni. Przez to jest znacznie słabsza, może więc przemarznąć i nie przetrwać zimy.

Jak należy wapnować pole pszenicy?

Ze względu na to, że optymalne pH dla wzrostu pszenicy wynosi od 6,0 do 6,8, konieczne jest wapnowanie. Bardzo często gleby są zakwaszone i ich pH okazuje się zbyt niskie, by mogła rosnąć na nich pszenica i dawać wysokie plonowanie. Niekiedy w parze z zakwaszeniem gleby idzie też niedobór magnezu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku wapnowania pola pszenicy jest użycie wapna magnezowego granulowanego, tj. SuperMag, lub sypkiego Radkowit. Jeżeli badanie laboratoryjne wykaże, że magnez jest na odpowiednim poziomie, wystarczy zastosować wapno węglanowe. Dobrze sprawdza się w takich uprawach wapno granulowane.

Najlepszą opcję stanowi wysiew wapna na polu w odpowiedniej dawce, a następnie wymieszanie go z ziemią za pomocą kultywatora. Można także wykonać podorywkę i zabronować pole.

Aktualności

Zainteresują cię również

arrowPrev
arrowNext
Wszystkie wpisy