backBtn

Kiedy najlepiej siać wapno granulowane?

Opublikowano: 2023-03-20 img

Jakie wapno pozwoli uzyskać lepsze plony?

Wybierając nawóz wapniowy pod swoje uprawy, najlepiej kierować się jego składem. Najlepsze produkty zostały wytworzone z mączki wapiennej, która zapewnia wysoką jakość nawozu. Główne rodzaje nawozów wapniowych, dzięki którym można odkwasić glebę, to wapno tlenkowe, węglanowe, dolomitowe, magnezowe i granulowane.

Każdy z tych nawozów wapniowych różni się nieco działaniem na glebę. Wapna tlenkowe dobrze oddziałują na gleby kwaśne i ciężkie, szczególnie przy częstym stosowaniu w małych dawkach. Natomiast wapna węglanowe mogą być wykorzystywane do gleb kwaśnych, bardzo kwaśnych, a także lżejszych i ciężkich. Jeżeli ziemia ma dodatkowo niedobory magnezu, można wysiać na nią nawóz wapniowo-magnezowy, np. pyliste Radkowit, Radkowit Premium jak również granulowany SuperMag .

Wapno, które wysiewa się na pole, może mieć dwie formy: pylistą i granulowaną. Coraz chętniej wybierana przez rolników jest ta druga. Wapno granulowane ma tę zaletę, że wygodniej się je rozsiewa i nie pyli tak bardzo jak w przypadku tradycyjnej struktury.

Jakie działanie ma wapno granulowane?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu warto zrobić badanie gleby. Pobranie próbki ziemi i oddanie jej do laboratorium pozwala określić jej pH i wskazać niedobory składników odżywczych. Dzięki temu można zastosować odpowiedni rodzaj nawożenia.

Wapno granulowane odkwasza glebę i poprawia efekty plonowania z upraw. Trzeba dobrze znać zapotrzebowanie roślin, aby zapewnić im pH dostosowane do ich potrzeb. Wapno granulowane sprawdza się najlepiej na zakwaszonych glebach. Konieczne jest ponadto powtarzanie zabiegu wapnowania, gdyż pod wpływem opadów wapno wymywa się z gruntu.

Wapno w formie granulek jest wygodniejsze do rozsiewania. Jego niewielkie cząsteczki bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Dzięki temu łatwo wnikają w głąb gleby i odkwaszają ją, a także pomagają roślinom lepiej przyswajać składniki odżywcze z ziemi i innych nawozów. Wapno granulowane, np. Polcalc III Generacji, ma także właściwości, które pomagają roślinom uodpornić się na różne choroby.

Kiedy siać wapno granulowane na pole?

Najlepszy czas, by siać wapno granulowane, przypada około miesiąca przed planowanym wysiewem nasion. W praktyce zabieg wapnowania gleby najczęściej przeprowadza się jesienią po zbiorach lub bardzo wczesną wiosną. Jest to okres, w którym wapno może wejść w odpowiednią interakcję z glebą i przynieść oczekiwane efekty.

Nie powinno się wapnować w czasie wzrostu roślin, gdyż może to przynieść uprawom więcej szkody niż pożytku. Wyjątek od tej reguły stanowią węglanowe wapna granulowane np. Polcalc III Generacji lub SuperMag (węglanowe wapno granulowane z przyswajalnym magnezem). Przed wapnowaniem gleby trzeba przeprowadzić jej badanie, by wiedzieć, z jak dużym zakwaszeniem ma się do czynienia i jaką dawkę wapna zastosować.

Konieczny jest też coroczny wysiew wapna granulowanego, ponieważ pod wpływem czynników atmosferycznych i działalności człowieka (sadzenia roślin, wysiewania nawozów, orania pola) gleba zmienia swoje właściwości.

Należy też wziąć pod uwagę preferencje roślin. Niektóre z nich rosną w ziemi odkwaszonej, innym sprzyja kwaśna gleba. Dlatego, jeśli na polu mają rosnąć ogórki, dynie, pomidory, marchew, groch czy pietruszka, to zabieg wapnowania może być przeprowadzony rok przed wysiewem lub posadzeniem tych roślin.

Jak wybrać wapno granulowane?

Najlepsze wapno granulowane powstaje z czystego surowca – ze skał wapiennych, które są wydobywane w kopalniach odkrywkowych. Taki surowiec kruszy się na mączkę wapienną. Dzięki temu nawóz wapienny ma wysoką reaktywność. W przypadku węglanowego wapna Polcalc III Generacji wapień jest ekstremalnie rozdrobniony – 90% ziarna mączki wapiennej ma wielkość od 0,02 mm do 0,06 mm. Następnie mączkę wapienną poddaje się procesowi granulacji.

Wapno dobrej jakości powinno mieć w składzie ponad 90% czystego CaCO3, jednak na opakowaniach z reguły jest on przeliczany na masę tlenkową. Jego zawartość powinna być podana w przedziale od 50 do 55% CaO.

Poza wyżej wymienionym nawozem wapniowym do formy granulatu zalicza się również kredę. Ma ona w składzie 30% CaO. Określa się ją jako tzw. kredę łąkową. Jest łatwo przyswajalna przez podłoże. Przy procesie produkcji musi być poddawana osuszaniu, a podczas niego – granulacji.

Warto wiedzieć, że granulatem nie określa się kulek powstałych z kruszonego i toczonego dolomitu bądź z innych kamieni.

Wapna granulowane (węglanowe) nie można wysiewać łącznie z:

  • mączką fosforytową,
  • mocznikiem,
  • wapnem tlenkowym.

Odstęp pomiędzy tymi nawozami powinien wynosić około 2-3 tygodnie. Jeżeli chce się zastosować na polu np. obornik, to odstęp pomiędzy nawiezieniem pola obornikiem a wapnowaniem powinien wynosić przynajmniej 4–6 tygodni.

Wymienione w artykule granulowane nawozy wapniowe tj. Polcalc III Generacji oraz SuperMag produkowane są przez Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o. o. z ekstremalnie rozdrobnionych mączek, dzięki temu charakteryzują się one wysoką reaktywnością.

Szczegółowe informacje o produktach można uzyskać u naszych oficjalnych dystrybutorów oraz na naszej stronie www.polcalc.pl.

Aktualności

Zainteresują cię również

arrowPrev
arrowNext
Wszystkie wpisy
Komunikat