backBtn

Jak wapnować maliny? Uprawa malin

Opublikowano: 2022-06-02 img

Jakie wymagania ma malina i czy lubi wapnowanie?

Krzewy malin potrzebują ziemi, która ma charakter obojętny i waha się od 6,2 pH do 6,7 pH. Jest to optymalny zakres kwasowości gleby, w której te rośliny rosną najlepiej. Maliny lubią dużą zawartość próchnicy w glebie, która będzie magazynowała wodę i azot. Dzięki niemu maliny są w stanie utworzyć silne pędy wegetacyjne. Zanim przystąpi się do podawania jakichkolwiek nawozów, należy pobrać próbki ziemi i poddać je analizie. Tylko dzięki temu będzie się miało pewność, jakich składników potrzebują rośliny i w jakich dawkach. Malina do prawidłowego wzrostu potrzebuje pierwiastków takich jak: azot, fosfor, potas, magnez i wapń.

Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym wiele składników odżywczych dla malin, jest nawiezienie plantacji malin obornikiem. Dzięki temu rośliny otrzymają większość składników odżywczych. Nie można zapomnieć też o wapnowaniu malin. Zabieg ten pozwoli doprowadzić glebę do odpowiedniego poziomu pH, gdy jest ona zbyt kwaśna. Najlepszym rozwiązaniem dla już istniejących plantacji malin jest zastosowanie każdego roku wapna granulowanego, np. Polcalc III Generacji. Dawka powinna wynosić około 500-600 kg na hektar. Jeżeli gleba ma niedobory magnezu, to można zastosować wapno magnezowe SuperMag, które dawkuje się 500-1000 kg na hektar. Oba nawozy, tak jak i dokładne ich dawkowanie – w zależności od pH gleby – można znaleźć na stronie internetowej https://polcalc.pl/

W jakie pierwiastki musi być bogata gleba pod uprawę malin?

W zależności od tego, jakie wyniki osiągnie się podczas analizy gleby, można uzupełnić w niej niedobory o potas, fosfor i azot. Maliny potrzebują dawkowania tych pierwiastków w ilości: potasu od 80 do 120 kg na hektar, fosforu od 40 do 70 kg na hektar oraz azotu od 42 do 122 kg na hektar.

Azot wpływa korzystnie na wzrost maliny, a także na masę i jędrność owoców. Zapobiega także zamieraniu pędów malin. Wspiera także przyswajanie przez maliny innych pierwiastków z gleby, takich jak wapń, potas i magnez.

Fosfor pomaga młodym malinom w odpowiednim rozwinięciu systemu korzeniowego i poprawia ich przyjmowanie się. Wpływa korzystnie na wielkość owoców, ich kolor, a także jędrność. Konieczne jest utrzymywanie gleby na odpowiednim poziomie, gdyż przy pH niższym niż 5,5 fosfor staje się nieprzyswajalny dla malin.

Potas zwiększa plonowanie plantacji malin. Dodatkowo zapobiega wymarzaniu roślin podczas zimy. Należy pamiętać, że maliny nie znoszą chloru, dlatego należy stosować nawożenie potasem w oparciu o nawozy bezchlorkowe.

Ponadto niezbędne są również magnez i wapń. Magnez zapobiega powstawaniu chlorozy marmurkowatej, która może przekształcić się w nekrozę. Ważne jest, by zachować odpowiedni stosunek pomiędzy nawożeniem potasem i magnezem, który powinien wynosić 3 do 1. Dzięki temu zapobiegnie się występowaniu niedoboru potasu wynikającego ze zbyt wysokich dawek magnezu.

Wapń natomiast jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla malin, dlatego konieczne jest wykonywanie wapnowania malin. Wapń odpowiada za gospodarkę wodną, białkową, a także węglowodanową malin. Dzięki niemu owoce są jędrne, słodkie, mają odpowiednią ilość witaminy C, są zdrowe i kształtne.

Jak sadzić maliny? Jak wykonać wapnowanie?

Należy zadbać o pozyskanie sadzonek wysokiej jakości ze sprawdzonego źródła. Zanim jednak przystąpi się do zakładania plantacji malin, trzeba przygotować najpierw ziemię pod te rośliny. Koniecznym jest wykonanie badania ziemi – chodzi o wykonanie analizy chemicznej. Najlepiej przystąpić do tego już rok przed posadzeniem pierwszych sadzonek malin. Można wtedy odpowiednio zadbać o dobre nawożenie gleby dawkami nawozów stosownymi do otrzymanych wyników z badania gleby.

Przygotowując ziemię pod uprawę malin, warto zastosować wapnowanie gleby. Do tego celu można wykorzystać wapno Kujawit lub Kujawit Premium. Szczególnie sprawdzi się na glebach lekkich. Maksymalną dawką jest 3,5 t na hektar. Jeśli wyniki badania gleby wskazują na to, że trzeba też podnieść poziom magnezu w glebie, dobrze sprawdzi się wapno magnezowe, np. Radkowit lub Radkowit Premium w maksymalnej dawce do 4,5 t na hektar. Z reguły dawki te oscylują w okolicach od 500 do 2500 kg na hektar. Dokładne dawkowanie nawozów w zależności od rodzaju i składu chemicznego gleby można znaleźć na stronie internetowej https://polcalc.pl/

Wapnowanie powinno przeprowadzić się każdego roku wczesną wiosną lub późną jesienią. Wiosenne wapnowanie, np. za pomocą preparatu Polcalc III Generacji lub SuperMag, wykonuje się wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już rozmarznięta, a krzaczki malin nie wytworzyły jeszcze liści. Jesienne wapnowanie przeprowadza się natomiast po zbiorze owoców od końca października do połowy listopada.

Maliny najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowisku w półcieniu. Nie znoszą przesuszenia korzeni, dlatego trzeba je posadzić bardzo szybko po zakupie. Ewentualnie można je wsadzić do dołka tymczasowego. Maliny powinno się sadzić w rzędach co 1,5 m, a odległość między sadzonkami powinna mieć 40 cm.

Dołek, do którego posadzi się malinę, powinien mieć 25 cm głębokości i 60 cm szerokości. Najlepiej jest sadzić maliny jesienią od września do listopada, a także w okresie wczesnej wiosny. Maliny posadzone wiosną będą miały mniejsze owocowanie w pierwszym roku plonowania.

Aktualności

Zainteresują cię również

arrowPrev
arrowNext
Wszystkie wpisy