Euroliść – znak uczciwego producenta i świadomego konsumenta

Euroliść – znak uczciwego producenta i świadomego konsumenta

Rolnictwo ekologiczne opiera się na kilku zasadniczych filarach. Jednym z nich jest samowystarczalność i naśladowanie procesów występujących w naturalnym środowisku. Dziś rolnictwo ekologiczne jest przede wszystkim odpowiedzią na rosnący popyt. Bycie „eko” stało się modne, ale wygląda na to, że to nie tylko chwilowy trend, lecz realne zapotrzebowanie ludzi, wiara w to, że zdrowe produkty zapewnią nam lepsze samopoczucie na dziś i długie życie bez chorób w przyszłości.

Właściciele gospodarstw ekologicznych przyznają, że nie jest to łatwy „kawałek chleba”, lecz długotrwały proces i ciężka praca. Początkiem zawsze jest konwersja, czyli przekształcenie z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne. Proces ten może trwać nawet 3 lata. Mimo wielu wyśrubowanych zasad i zakazów trudno dziś znaleźć eko-rolnika, który powiedziałby „żałuję – rolnictwo ekologiczne to strata czasu i pieniędzy”. Z roku na rok nasze życie staje się coraz szybsze, a w gospodarstwach ekologicznych czas jakby się zatrzymał. Ludzie są blisko natury i w swoich uprawach stosują to co naturalne. Nikt jednak nie powiedział, że będzie łatwo, bo jak wyeliminować chwasty, gdy nie można stosować syntetycznych środków ochrony roślin? Czym nawozić pole, gdy nie możemy wysiać ani tradycyjnego nawozu wieloskładnikowego  ani choćby mocznika? Pozostaje to co naturalne – obornik, i to co sprawia, że rośliny doskonale czuja się w swoim środowisku – wapno, które utrzymuje glebę w tzw. Dobrej Kulturze Rolnej, zwiększa efektywność pobierania azotu i innych makropierwiastków. Wapno Polcalc nie tylko jest produktem posiadającym Atest do stosowania w rolnictwie ekologicznym, ale przede wszystkim daje realne efekty. Tam gdzie inne nawozy nie mogą być stosowane mamy szczególne pole do popisu, warto z tego skorzystać.

Jeśli jednak, drogi czytelniku, jesteś konsumentem, a nie producentem – nie daj się oszukiwać i bądź konsumentem ŚWIADOMYM. Nie każdy produkt, który ma w nazwie „bio”, „eko” czy „organic” rzeczywiście jest produktem ekologicznym. Żeby nie zgubić się w gąszczu certyfikatów i znaków jakości warto znać jedno charakterystyczne logo tzw. „Euro-liść”, który gwarantuje nam, że kupujemy produkt naturalny przynajmniej w 95%, spełniający wszystkie prawnie określone normy rolnictwa ekologicznego. Jeśli na opakowaniu produktu który kupujemy nie ma takiego znaku oraz numeru jednostki certyfikującej, to nie mamy żadnych podstaw by sądzić, że jest on eko.

Z kupowaniem produktów ekologicznych jest więc tak, jak z kupowaniem wapna – warto sięgnąć po produkt uczciwy. W przypadku produktów rolnictwa ekologicznego – uczciwe to te oznaczone Euro-liściem, a w przypadku wapna odpowiedź może być tylko jedna – Polcalc, potwierdzą to setki zadowolonych rolników!

Justyna Woźniak wozniak@polcalc.pl